
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 53354
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.01813 | $0.18130 |
| 50 | $0.01652 | $0.82600 |
| 100 | $0.01505 | $1.50500 |
| 500 | $0.01128 | $5.64000 |
| 1000 | $0.00872 | $8.72000 |
| 3000 | $0.00504 | $15.12000 |
